JANA MICENKOVÁ: Zhluk buniek

Premiéra 10. 1. 2023 Štúdio Košice, RTVS

Dramaturgia: Hana Rodová, réžia: Stanislav Bilý, zvukový majster: Peter Krajčovič, hudobná dramaturgia: Zuzana Eperješiová, produkcia: Renáta Miškovičová.

Hrajú: Lucia Hrašková, Juraj Zetyák, Milan Antol, Ľuba Blaškovičová, Adriana Ballová, Katarína Horňáková, Soňa Harčar Petrillová, Lívia Michalčík Dujavová, Alena Ďuránová, Tatiana Poláková, Veronika Husovská a ďalší.

Recenzia rozhlasovej hry Jany Micenkovej Zhluk buniek si vyžaduje úvodné slovo. Pojednáva totiž o veľmi citlivej problematike, o ktorej naša spoločnosť, či skôr slovenský parlament rokuje veľmi necitlivo, ba až vulgárne. Ide o rozhodnutie – pôrod či potrat. Aj keď autorka hry zúžila problematiku na rozhodovanie ženy po štyridsiatke, jej pozorovania majú oveľa širšiu platnosť. Ak sledujete parlamentné diskusie o tejto téme, zisťujete, že sa často prenesú do celkom iných oblastí, ako je otehotnenie či samotné tehotenstvo, potraty a problémy žien s ním spojené. To všetko sa totiž zneužíva na politické ciele s konečným výsledkom, že vo všetkých ukazovateľoch v tejto problematike zaostávame za ostatným svetom.

Autorka hry sa však nezameriava na etické či náboženské názory na uvedené entity, svoju pozornosť sústreďuje na osobnosť ženy v období, keď sa má sama rozhodnúť, či si dieťa ponechá alebo nie. Podrobná analýza niekoľkých týždňov v živote ženy je najdôležitejšou hodnotovou výpoveďou hry, lebo mnohí činitelia, ktorí nielen diskutujú, ale aj rozhodujú o osude narodenia či nenarodenia dieťaťa, nemajú ani len tušenie o tom, čo všetko rozhoduje o konečnom „verdikte“.

Dočítajte tento článok
s predplatným časopisu Romboid.

Mám predplatné, chcem sa prihlásiť

 290 zobrazení