Pocit oceánskej samoty na okraji Európy

Podoby súčasnej poézie Azorských ostrovov

Žiť na ostrove je vyznanie viery. Naučíš sa zaobísť bez zbytočností, oceniť to, čo stačí, odstrániť doplnky a náhody. Ostrovy zväzujú čas, učia nás trpezlivosti a rezignácii, zvykneme si prijímať neistotu, chránia nás pred vidinou plytvania.

Fernando Gómez Aguilera

Uprostred Atlantického oceánu, na priesečníku euroázijských, afrických a severoamerických tektonických dosiek, sa nachádza súostrovie pozostávajúce z deviatich sopečných ostrovov. V súčasnosti sú ostrovy považované za jednu z najzelenších turistických destinácií na svete, chránia nielen prírodné zázraky, ale aj špecifický spôsob života. Víno, med, ananás, veľryby a rôzne druhy syra tu majú chránený štatút.

Pre nás, vnútrozemských Stredoeurópanov, je ostrov v oceáne zasľúbená zem. Avšak realita na Azorských ostrovoch je tiež prozaická. Ovplyvňuje ju izolácia, každodenný opakujúci sa pomalý, monotónny rytmus života, premenlivé počasie a často aj prírodné katastrofy.

Tak ako všade inde, aj v týchto končinách sú Portugalci majstrami skľúčenosti a melanchólie (portugalské saudade). Nedostatok prostriedkov na živobytie prinútil obyvateľov súostrovia v minulosti emigrovať v niekoľkých vlnách do Ameriky. Tento fenomén zachytáva päť brilantne výstižných veršov Pedra da Silveira, významného predstaviteľa azorskej poézie dvadsiateho storočia. V našom výbere súčasní azorskí básnici – potomkovia námorníkov, konštruktérov lodí a lovcov veľrýb – odhaľujú intímne tajomstvá azorského spôsobu prežívania života na súostroví v zriedkavom slovenskom preklade. Je to poézia, ktorá nevdojak evokuje najväčšieho portugalského modernistu, Fernanda Pessou:

Aký zvuk sa šinie po vlnách?
Nie je to šum mora.
Hlas niekoho, kto sa prihovára,
ale keď spozornieme, odmlčí sa,
lebo sme si ho všimli.
(Ostrovy šťastia)

Azory sú stiesnené svety, vanie tu atmosféra ostrovnosti, melancholický duch, čnejú múry vzdialenosti a samoty. Byť ostrovanom je posadnutosť, miesto je obkľúčené prstencom oceánu a jedinou cestou von je horizont.

Z deviatich ostrovov, z najzápadnejšieho územia Európy, nám posiela svoje posolstvá deväť básnikov Azorských ostrovov.

Dočítajte tento článok
s predplatným časopisu Romboid.

Mám predplatné, chcem sa prihlásiť

 330 zobrazení