Po úmrtí Milana Kunderu vyšlo mnoho spomienkových textov o jeho živote a diele, ktoré sú na mieste a majú svoj význam. V Romboide sme však – po vzore Kunderovej Nesmrtelnosti – chceli namiesto striktne aktualizačných textov priniesť texty nadčasové, ku ktorým sa jeho čitatelia a fanúšikovia môžu opakovane vracať a nachádzať v nich nové podoby, nové súvislosti ukryté v jeho knihách.
Pri tejto príležitosti sme oslovili významného českého kunderológa a dlhoročného Kunderovho priateľa profesora Tomáša Kubíčka a urobili sme s ním rozhovor. Ako podľa neho Kundera pracoval s románom a čo preňho znamenal? Prečo po poézii a dráme zostal verný práve tomuto žánru? Čo svojimi románmi sledoval? Na to všetko a mnoho iného sa profesora Kubíčka opýtal šéfredaktor Romboidu Matej Rumanovský.
Dočítajte tento článok
s predplatným časopisu Romboid.
668 zobrazení
(nar. 1966, Brno) je bohemista, literárny historik a knihovník. Po štúdiu českej literatúry na Masarykovej univerzite pracoval v Moravskom zemskom múzeu a v Ústave pre českú literatúru Akadémie vied Českej republiky, kde založil oddelenie teórie prózy a tradíciu naratologického výskumu. Potom bol pedagógom na Univerzite Palackého v Olomouci, kde viedol katedru bohemistiky. Pedagogicky pôsobí na Karlovej univerzite. Od roku 2014 pôsobí ako riaditeľ Moravskej zemskej knižnice v Brne.